almanca
ingilizce türkçe rusça çince
Home
Entegrasyon kursları
Almanya’da Okumak Üzerine
Almanca kurslarına Almanya Dışından Kayıt
Avrupa Dil Kriterleri
Almanca Dil Sınavları
Fiyat Listesi
Online Kayıt
İlişki
Impressum
AGB
Kassel Infos

Almanya’da Yüksek Öğrenim

Almanya’da okumayı düşünüyorsanız ve bilgiye ihtiyacınız varsa bize Türkçe bir e-mail atarak neleri öğrenmek istediğinizi bildirin, biz de size ayrıntılı bir şekilde bilgi verelim.

Bu konuda bilinmesi gereken öz bilgiler şunlar:

Almanya üzerine önemli bir bilgi; Almanya’nın federal bir yapısının olması bunun da eğitim sistemine yansıması. Üniversiteler ve Fachhochschule’lerin finansmanından ve donatımından Berlin’deki federal hükümetin değil 16 eyalet hükümetinin yetkili ve sorumlu olması.

Almanya’da genelde iki tip yüksek okul var: Üniversiteler  ve Fachhochschule’ler. Üniversiteler bilimsel araştırmaya ağırlık verirken Fachhochschuler daha çok uygulamalı eğitime ağırlık veriyorlar. Bunlara ek olarak sayıları fazla olmayan özel yüksek okullar da var.

Almanya’da bir yüksek okulda okuyabilmek için en önemli koşul; en azından liseyi bitirmiş olmak, ve ÖSYM’ye girip bir bölüm kazanmış olmak. Almanya’da Almanca olarak okunacak bir bölüme başlayabilmek için de kısaca DSH veya TestDaF denilen sınavlardan birine girerek yeterli notu almak da (dil açısından) gerekli

Diğer önemli koşul da öğreniminizi Almanya’da nasıl finanse edeceğinizi belgelendirebilmek: Bu

1.    Almanya’da yaşayan, geliri bir öğrenimi finanse etmeye yeterli birinin yabancılar dairesine giderek hazırlattığı  taahütname (Verpflichtungserklärung) ya da
2.    Almanya’daki bir bankada (ki bu konuda Deutsche Bank’ın Hamburg şubesi uzmanlaşmış durumda) açılan ve belli bir meblağın (şu sıralar aylık 585, yıllık 7020 Euro) bir hesap „Sperrkonto“ya (bloke edilmiş banka hesabı) yatırılmasıyla
3.    Bir burs aracılığıyla olabiliyor. Öğrenime başlamadan önce burs alabilmek oldukça istisnai bir ayrıcalık.

Almanya’da okumak isteyen kişiler okumak istediği üniversite ya da fachhochschule’ye bir form dilekçeyle başvuruyor. Bu dilekçeye bir adet vesikalık fotoğrafla birlikte şu belgeler ekleniyor.

- Lise diploması,
- ÖSYM kartı (hangi bölümü kazandığınızı gösteren) ve
- Eğer bir yüksek okulu bitirdiyseniz oradan aldığınız çıkış belgesi
- ve bu belgelerin yeminli bir tercüman tarafından Almancaya çevirisi

Bu belgelerin aslını değil, noter tarafından onaylanmış fotokopilerini göndermek gerekli. Son yıllarda bir çok üniversite ya da fachhochschule, başvuruların incelenmesini Berlin’deki uni -assist üzerinden belli bir ücret karşılığı yaptırılmasını talep ediyor. Bu durumda dilekçeye okunmak istenen üniversite ya da fachhochschule’nin adı ve okunmak istenen bölüm yazılarak yukardaki belgelerle birlikte uni-assist'e gönderiliyor. Gönderilen belgelere, öğrenime başlamak için ön koşulan Almanca sınavı (örneğin TestDaF veya DSH) verilmişse alınan sertifika da ekleniyor. Yeterli olmasa da Almanca öğrenilmeye başlanmışsa ne kadar öğrenildiğini gösteren belgeler de eklenmeli. Bu başvuru sonrası uni-assist'ten gelen (örneğin henüz Almanca bilginizin yeterli olmadığını ama diğer koşulları yeni getirdiğinizi gösteren) belge ya da üniversite ya da fachhochschule’nin gönderdiği kabül belgesi (akseptans) öğrenim vizesi başvurusu açısından talep edilebiliyor.

Yukarda anlatılan başvuru biçimi bazılarına biraz zor gelebilir. Büromuzda, bize gerekli evrakları iletmeniz koşuluyla,  başvurularınız konusunda size yardımcı olma hizmeti de sunuyoruz.

Türkiye’de bir üniversiteyi bitirmiş olanlar genelde Almanya’da istedikleri herhangi bir bölümü okuyabiliyorlar. Ama vize başvurusu sırasında, bitirmiş oldukları bölüme yabancı bir bölümü baştan başlayarak okumak isteyenlere zorluk gösterilebiliyor. Eğer böyle bir düşencesi olan varsa, bunu Almanya’ya geldikten sonra gerçekleştirmesini önereceğiz.

Almanya’da okumak isteyenler için yararlı bilgiler okunmak istenen üniversitelerden ve fachhochschule’lerden ya da onların internet sitelerden öğrenilebilir. En önemli bilgiler de Türkiye’deki DAAD bürolarından alınabiliyor. Bu konuda bizimle doğrudan Türkçe veya Almanca olarak ilişkiye geçerseniz size gerekli adresleri sunar ve elimizden geldiğince yardımcı oluruz.


© 2008 Spracheninstitut