almanca
ingilizce türkçe rusça çince
Home
Entegrasyon kursları
Almanya’da Okumak Üzerine
Almanca kurslarına Almanya Dışından Kayıt
Avrupa Dil Kriterleri
Almanca Dil Sınavları
Fiyat Listesi
Online Kayıt
İlişki
Impressum
AGB
Kassel Infos

Almanya’da Entegrasyon (Uyum) Kursları

Gerek Almanya, gerek Kassel ve çevresindeki entegrasyon (uyum) kursları hakkında  Türkçe ya da Almanca ayrıntılı bilgi almak, ya da kurslara başvuruda bulunmak için, eğer Kassel yakınlarında oturuyorsanız Das Spracheninstitut DSI’ye bizzat gelmenizi öneriyoruz. Size elimizden geldiğince  her konuda yardımcı oluruz.

Entegrasyon kursları hakkındaki genel bilgiler:

Bir kaç yıldan beri Almanya’daki göçmenler entegrasyon kursları ya da uyum kursları denilen kurslara tabi tutuluyorlar. Bu kursların amacı: Göçmenlerin günlük hayatta Almanca olarak anlaşabilmesini, böylece de onların Alman toplumuna yaklaşmalarını ve Almanya’nın hukuki düzeni, kültürü ve tarihini basitçe de olsa öğrenmelerini sağlamak.

Entegrasyon kursları; dil kursu (Almanca Kursu) ve yönelme kursu (Orientierungskurs) denilen iki bölümden oluşuyor. 45 ders saati süren yönelme kurslarında Alman kültürü, hukuk sistemi, politikası ve değer yargıları ders konusu olarak işleniyor.

Normal dil kursları – Almanca kursları – toplam 600 ders saatinden oluşuyor (bir ders saati 45 dakika). Kurslar, her biri 100 ders saati süren 6 modül’e (basamak) ayrılyor. Kursları haftada 20 – 25 saat süren günlük yoğun kurslar olarak ya da daha az saatte ziyaret etmek mümkün. Daha az saatli kurslar küçük çocukları olan anne babaların ve bir işte çalışanların kurslara devam edebilmelerini sağlamayı hedefliyor.

Türkiye’de Start Deutsch 1 sınavını vererek Almanya’yadaki eşelerinin yanına gelenlerin burada entegrasyon kurslarına devam ederek yaklaşık 400 saat daha Almanca öğrenmeleri gerekiyor.

Her şehirde bu kursları yapma yetkisi verilmiş okullar var ve bu listeyi kursa katılma hakkını gösteren belgeyle (Berechtigungsschein) yabancılar dairesinden edinmek mümkün. Bir kursa başlamadan önce ücretsiz bir seviye belirleme sınavı yapılarak başlanacak kurs basamağı belirlenir.

Das Spracheninstitut DSI Kassel ve çevresinde oturanlara yönelik entegrasyon kursları düzenleme yetkisi olan,  Kassel şehir merkezinde, yabancılar dairesi ve Kassel Üniversitesi’ne çok yakın bir bir dil okuludur.

Kassel’deki entegrasyon kurslarımız göçmen ve genç yabancılara yönelik danışmanlık hizmeti veren kuruluşlar tarafından bilgi ve ek etkinliklerle destekleniyor.

Kursiyerlerin kendi kurslarını seçme hakkı ve gidilen kurstan memnun olmayan öğrencinin bir modul sonunda okul değiştirme hakkı da var. Kurslara düzenli katılmak gerekiyor, katılım gerektiğinde kontrol edilebiliyor. Almanca kurslarının sonunda B1 denilen seviyede Almanca öğrenerek Zertifikat Deutsch denilen sınavı geçmek gerekiyor. Bu seviyedeki Almanca, „Niderlassungserlaubnis“ denilen Almanya’ya yerleşme hakkı (süresiz oturma izni) alabilmek ya da Alman vatandaşlığına geçebilmek için de zorunlu.

Entegrasyon kurslarına Almanya’ya 2004 yılından sonra gelen yabancıların veya geçimlerini sağlayabilmek için işsizlik gibi nedenlerden dolayı yardım almaları zorunlu olanların katılması zorunlu tutuluyor, daha önce gelmiş yabancıların eğer dilekçe verirlerse katılma hakkı almaları mümkün. Entegrasyon kursları hem destekleme ve talep etme prenisipine göre işliyor.

Kurslar devlet tarafından parasal olarak destekleniyor: Eğer bir kişi işsizlik yardımi ya da devlet desteği alıyorsa, devlet kurs ücretinin tümünü devlet üstleniyor. Çalışan, yada eşleri tarafından geçimlerini kendileri sağlayabilenlerin ise saat ücreti için 1 Euro’yu kendilerinin ödemeleri gerekiyor. Yani toplam 645 saat Almanca öğrenenlerin kurs ücretinin 645 Euro’luk bölümünü kendilerinin üstlenmesi gerekiyor. Eğer kursa düzenli olarak katılıp 6 aylık bir süre içinde Zertifkat Deutsch sınavı ve ardından da yönelme kursunun (Orientierungskurs) bitirme sınavı geçilirse bu ücretin yarısı yani 322,50 Euro’su dilekçe verildiğinde öğrencilere geri veriebiliyor. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi ve dilekçe vermek için yardıma ihtiyaç duyanlar büromuzda uğrasınlar.

Bu kurslarla ilgili son not: Almanya’ya sadece üniversitede okumak için ya da Almanca öğrenmek için gelen yabancıların entegrasyon kurslarına verilen parasal destekten yararlanmaları maalesef mümkün değil. Bu haktan sadece Almanya’da sürekli kalma hakkı olanlar (örneğin evlenerek Almanya’ya gelenler) yararlanabiliyor.


© 2008 Spracheninstitut