almanca
ingilizce türkçe rusça çince
Home
Entegrasyon kursları
Almanya’da Okumak Üzerine
Almanca kurslarına Almanya Dışından Kayıt
Avrupa Dil Kriterleri
Almanca Dil Sınavları
Fiyat Listesi
Online Kayıt
İlişki
Impressum
AGB
Kassel Infos

Uluslarası Almanca Dil Diplomaları (Sertifikaları)

Almanya’da herhangi bir dil kursuna giden kişiye kursu düzenleyen okul ya da kuruluş genelde kursun hangi tarihlerde yapıldığını, seviyesini ve kaç ders saaati olduğunu gösteren bir  belge verir. Bu belge iki biçimde olabilir:
a)    Bu belge bazen sadece kurs sonunda yapılan bir sınav sonrasında bir notla birlikte verilir. Bu belgeye her okul herhangi biri ad verebilir. Zeugnis, Abschlusszeugnis, Deutschdiplom vb.
b)    Ya da sadece kursa katılındığını gösteren bir belge. Bu belgeye Almanca’da çoğunlukla „Teilnahmebescheinigung“ denir
c)    Bazı okullar da bu iki bilginin birlikte olduğu bir belge düzenleyebir.

Yani bu konuda norm bir şey yoktur. Bu belgeler çoğunlukla bir ücrete tabi değildir ve ya da ücretleri kurs için ödenen ücrete dahildir.

Bunlara ek olarak belli koşulları yerine getiren kişilerin gözetiminde çoğunlukla önceden belirlenmiş tarihlerde yapılan, soruları değişmekle birlikte biçimi hep birbirine benzeyen dil sınavları sonucu merkezi bir sınav kuruluşu tarafından verilen ve çeşitli basamaklara denk düşen dil diplomaları vardır. Bu diplomalar kişinin sınav sonucu ne kadar Almanca bildiğini göterir ve bir çok kuruluş, işveren, yüksekokul ya da devlet dairesi tarafından belli koşullarda talep edilebilir.

Almanya’da bu dil diplomaları „Gemeinsamer Europäischer Referenzrahmen für Sprachen“ GER’e göre düzenleniyor. Bu diplomalardan büyük çoğunluğu hem Almanya’da (lisanslı sınav merkezlerinde) hem de Almanya dışında (Goethe Enstitüleri’nde) edinilebiliyor.
Bu dil diplomalarının en önemlileri şunlar

1.    Start Deutsch 1 (A1 seviyesi)

2.    Start Deutsch 2 (A2 sevisesi)

3.    Zertifikat Deutsch (B1 seviyesi)
Zertifikat Deutsch für Jugendliche (B1 seviyesi)

4.    Zertifikat Deutsch Plus (B2 seviyesi)

5.    TestDaF sınavı

6.    DSH sınavı

7.    C1 sınavı

Bazı istisnaları olsa da Start Deutsch 1, Start Deutsch 2, Zertifikat Deutsch (ZD), ZD für Jugendliche, ZD für Beruf, ZD Plus ve C1 sınavları Almanya dışında Goethe Institut (Goethe Enstitüsü) tarafından veriliyor. Almanya içinde ise Goethe Instit ve DVV’nin ortak kuruluşu telc tarafından yetkilendirilen dil okullarında belli bir ücret karşılığı yapılan sınavlar sonucu
veriliyor. Ayrıntılı bilgi için:

www.telc.net
www.goethe.de

TestDaF Sınavı merkezi Hagen şehrinde bulunan TestDaF enstitüsü tarafından hazırlanan ve yılda 6 defa bir çok ülkede aynı gün yapılan sınav sonucunda veriliyor ve daha çok Almanya’da okumak isteyenlere ve akademisyenlere yönelik: Sınav ücreti Almanya için  150 Euro civarında. Sınav sonuçları 5-7 hafta içerisinde elinize ulaşıyor.
Ayrıntılı bilgi için:

www.testdaf.de

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) Almanya’da bir üniversite ya da yüksek okulda okumak için gerekiyor ve genelde okunmak istenen üniversite tarafından ortak bir sınav yönetmenliği çerçevesinde yapılıyor. (İstisnai olarak bazı üniversiteler bu sınavı ortak kooperasyonları olan Almanya’daki üniversitelerde de yapıyorlar.)
   


© 2008 Spracheninstitut